Санти Молезун 2022 година

Санти МолезУн

Спуштени ролетни

споделете ја оваа објава

Една сабота кога станав доцна, околу 13:30 часот, кулминација на сатурнинското утро во мојата спална соба со спуштени ролетни, не ни знаев каков ден постои надвор, сè уште водев љубов во мојот кревет без брзање и со очекувања подоцна да станете за да јадете.

Со тоа, секогаш успевам на неколку моменти да се откачам од чувството на тага што ме обзема оваа сезона, да се дистанцирам од грижите и од сето она на што обично посветувам повеќе време од сопствениот живот, тоа сигурно е лек за мојот уморен ум.

Го сакам Дани, веќе 22 години сме чекореле низ животот заедно, под нашиот соживот имало и добри и лоши моменти, но и покрај се, еве ни се спојуваме.
Ние никогаш не застануваме во овие 22 извори на наклонетост да се возбудуваме еден со друг, нашите феромони продолжуваат да пијат заедно, и продолжува да има соучесништво со нашето тело и ум секој ден кога го правиме тоа, како на почетокот. Продолжуваме да бидеме добри љубовници и покрај нашата долга врска како двојка и нашето секојдневно триење.

Го запознав во малку бурен период од мојот сексуален живот, кога бев слободна проститутка, пијана од осаменост и наркоман од прегратка. Кога веќе помислив дека мојот љубовен живот никогаш нема да се преврти, се појави Даниел, 11 години помлад од мене, опсипувајќи ја со љубов, друштво, посветеност и нежност. Така беше во текот на овој долг циклус, кој очигледно беше пополнет и полиран, со одминувањето на стариот Бог Хронос, богот на времето.

Сега не се разбираме толку добро, многу почесто се караме, повеќе не сме заглавени секој ден, тој созреа и животните мечеви нè погодија и двајцата, но остануваме обединети и ќе продолжиме, бидејќи и покрај се што сакаме други, и секоја вечер секогаш спиеме прегрнати во фетална положба, го ставам моето тело во неговите како две парчиња од сложувалката и времето застанува. Нема ништо повеќе од љубовта и нејзиното чукање на срцето, кое потпирајќи го лицето на грб, ги слушам додека мирно не заспијам.

Денеска станавме доцна и ја загреав храната од претходниот ден: спанаќ со бешамел сос и ќофтиња. Повторно ја прескокнав мојата диета, која супер ја гледав од јуни од страна на мојот здрав диететичар и личен тренер „Хозе Рамон“. Но, во последно време моето тело бара да јадам вкусни нешта, бара од мене да го поттикнам задоволството на непцето и ме поттикнува да заборавам да имам квадрати во стомакот или да имам приоритет да ги завршам моите „чичиња“...

Дали може да ми недостига некој витамин, да се заситам од исхраната или поради мојата анксиозност?Од болеста Глото, моето маче, кое боледуваше од малигнен тумор на дојката, мораше да го отстрани целиот синџир на млечна жлезда. , со ужасен постоперативен период, проследен со смрт на моите посвоени деца: мојата мачка Манчитас, моето куче Баси и мојот папагал Хиларита, која толку многу ја сакав и која многу ми недостига. За мене тие се како моите деца, знам дека не се од мојот вид, но тоа не е нешто што ми смета или ме тера да верувам дека се миленичиња, ги чувствувам како дел од моето семејство, како дел од мојата душа.

Тоа ќе биде затоа што Дани штотуку го загуби својот татко, пред само две недели и тој е исто така уништен, страшна загуба на прекрасен 54-годишен маж на кој Дани му се восхитуваше и му се восхитуваше. Ракот на белите дробови го однесе и изминатиов ноември беше витална болка меѓу животот и смртта за него и за целото негово семејство, во кое се вклучувам и себеси. Затоа велам дека животот совесно нè потресе и двајцата и дека е нормално да имам нервоза после се што сум живеел во овие месеци, не сум од камен и душата не поднесува повеќе несреќи, ниту една повеќе .
Кога требаше да одам во болница на крајот на минатиот месец и да останам таму наутро и попладне покрај него или кога требаше да го извлечам од гробиштата за рака, извлекувајќи го од меѓу народот, затоа што упадна во солзи, крици од болка и мака пред гробот, секунда по секунда ја преживеав смртта на татко ми, плачот на мајка ми и моето семејство пред 4 години сега.

Татко ми влезе во Итната помош поради скршеница на рака од сообраќајна несреќа напладне во април и фати „бесплатен“ болнички вирус по учтивост на Здравствената служба и не излезе жив од таму..., траеше еден месец на: дезинформации, мака, невнимание на универзитетска кариера со четкички од култни зборови докторати во гомна и цел живот живеел во болницата на сите нас. Тој умре како една од неговите риби надвор од аквариумот, давејќи.

Папа Чарли го заврши својот живот, на 69 години, приклучувајќи се на две машини и треба да решиме да ги исклучиме, велат спиел без болка, што ќе кажат?...
Мајка ми не сакаше да го пријави, според неа бидејќи не сакала да го разбранува тоа што се случило, бидејќи никој не можел да го врати во живот. Нашиот живот.

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

Претплатете се на нашиот билтен

Добивајте ажурирања и прочитајте ги новите поглавја од Дневникот на Санти Молезун

Повеќе за истражување

Дневник на војникот
Дневник на војникот

Предговор

„Не знам до кој степен е добро или лошо пишувањето на она што некој го чувствува, мисли или живее внатрешно, но знам дека достигнувањето

Пишувам од кревет
Дневник на војникот

6 за декември

Денес, 6 декември е празник, еден од оние денови во кои се останува дома за да ужива во нивниот интервал

Универзитетот
Дневник на војникот

7 за декември

Денес беше добар ден на работа, искрено сум исцрпен, испраќањето писма до различни луѓе со различни проблеми и грижи е задача