Санти Молезун 2022 година

Санти МолезУн

14 за декември

Авион

споделете ја оваа објава

Во последно време имам чувство дека нешто ќе ми се случи, шмркам важен факт во мојот живот, но не можам да го квалификувам. Тешко е да се опише чувството со кое се будам секое утро, слично како кога треба да станете за тест за возачка дозвола, знаејќи дека ќе го положите. Тоа не е чувство на нешто лошо, туку на нешто важно. Избегнувам да се консултирам со картичките или со кој било мој пророк, љубопитно е, но се плашам да ја знам сопствената иднина, претпочитам да негувам љубов кон непредвиденото.

И покрај тоа, кога ќе ми се случи некој извонреден настан, слободните и независни претчувства не престануваат. Тие доаѓаат со пакетот при раѓање вештерка. Се сеќавам кога во замокот во секое време чувствував дека ќе стигнам до финалето на натпреварот, не можев да коментирам за ова очигледно, бидејќи ќе звучеше залудно, но го знаев тоа речиси од првата недела.
Мојата тактика на натпреварот беше да се обидам да бидам избалансиран, дискретен и пред се да бидам што е можно поприроден, знаев дека среде толку многу шоу она што ќе се истакне поради неговото отсуство ќе бидат понизноста, искреноста и искреноста. ..
Со што максимално ја изразив мојата најчовечка страна и ги искористив моите сомнежи за да се доближам до јавноста и да ја дадам токму таа слика.
На галасот имав само час и половина да се издвојам од групата пискливи телевизиски врсници кои сакаа да бидат ѕвезди, па решив прво да го нападнам жирито за да се претставам, а еднаш ја освоив позицијата централен булси. , го користев за да бидам разумен.

Не направив ништо што не мислев дека треба да направам и мојата тактика беше нагласена, кога јасно сфатив дека сите таму пред камери лажираат слика која постојано се размислува, однапред смислена и снимана. Некои го монополизираа аргументот на програмата со својата реторика од минатото и ја толкуваа како гадна сапуница на маса. Знаев дека тактиката треба да се претера и подготвив љубовен и симпатичен партнер кој пристапуваше еден по еден да ги набљудува сите слаби точки на моите ривали. Откако беше забележан непријателот, ги нападнав и ги извадив еден по еден, или само им дозволив да го направат тоа наместо мене. Некои паднаа под сопствената тежина, други требаше само да се туркаат против нивната наметлива суета.

Но, имаше моменти на голема тензија таму, еден ден дури легнав на мојот кревет да плачам како Магдалена, бидејќи се чувствував многу лошо кога колегите ме поттикнаа да му предложим на господинот дел Кастиљо да не ни дава толку многу пијачки, тој советуваше да не има шанк кабинет бидејќи внатре имаше глобуси на светот, бидејќи некои не престанаа да пијат, а јас навистина верував дека даваме срамна слика за нашата професија, тие го сфатија неверојатно, искрено се чувствував погрешно и ужасно сам таму внатре.

Не сум против прдеж од време на време, никако, сум пиел многу пати во животот и сум пушел многу зглобови, но против сум да пијам секој ден, ден и ноќ од 5 попладне. , време кога веќе имавме две шишиња кава, во една национална ТВ програма. Вистина е дека сакам кава и ми стана слабост, но повеќе од еден човек си го пиеше лактот „празнејќи го светот“ и празнејќи го шишето виски и рум или што и да најде при рака.

За се има ден, два... Една вечер сама се издигнав, направив многу глупости на кои не се ни сеќавам, беше забавно.
Излеговме на вечера, добриот дегустатор на задоволствата на животот не однесе: Хуан Себастијан Дарбо заедно со тимот на реалноста да ја видат „куќата на магијата“ на големиот илузионист, магионичар: Чаби, личност достојна да биде интимна, полна на сеќавањата на убавите времиња со половина земја на суетите. Првиот човек кој возел автомобил целосно со врзани очи. Многу посебен Каталонец, кој години подоцна ги избегна истите очи зад мојот драг аргентински пријател Левон Кенеди, поранешна сопруга на кралот на попот: „Белиот војвода“ од Глам: Дејвид Боуви.

Потоа со приватен превоз не однесоа во „ресторанот на ужасите“ во Барселона каде што имаше некои импресивни чудовишта, вампири и зомби, супер добро карактеризирани, некои страшно макабри и друго неверојатно згодни и секси... Кој си дозволил да го јадат од тој полугол келнер со доминантна...

Таа вечер одлично се забавував, со денови се чувствував многу осамено, многу ми недостасуваше партнерот и тоа ми даде многу лошо расположение, бев тажна и се чувствував збунето.
Таа вечер сите пристигнавме пеејќи малку натоварени, меѓу кои и јас се вбројувам, бев многу среќен, првото пијанство на мојот „неверојатен ум“.

Вториот беше кога заврши целиот натпревар и ги спакувавме куферите за да заминеме. Таму преживуваме само Лола, Левон, Астјаро и јас.

Беше многу тажно да се види како ја исчистија огромната куќа во која живеев месец и половина, сè беше демонтирано на парчиња од млад тим од повеќе од 80 реквизити, техничари за осветлување и техничари, за неколку минути. Замокот го голташе ништото, со секое парче што го земаа или деинсталираа тие прободеа спомен, претпочитав да не продолжам да гледам во смртта и распаѓањето на скапоцениот, чесен и величенствен замок, се повлеков и го напуштив мојот последната секунда во тој сон. Години подоцна, истиот простор беше искористен за програмите: „La Granja“ и „Operación Triunfo“ од истата продуцентска куќа. Мојот кревет каде што спиев толку многу ноќи стана кревет на една сјајна нова тинејџерска ТВ ѕвезда.

Како почит нè одведоа на вечера во ресторан во Барселона со многу индустриски дизајн, имитирајќи фабрика. Се сеќавам дека нивните бањи имаа тоалети во кои беше „не знам што“ да мочам, со толку дизајн и со толку огледала, можеше да го видиш твојот пенис како се гледа насекаде, идеални за практикување онанизам.

Лола не сакаше да дојде на оваа проштална вечера, таа беше налутена што не победи и отиде директно во хотелот, мамејќи на хебрејски измешани со црни свеќи. Левон беше мизерен и отиде да се одмори. Ние бевме продукцискиот тим на програмата, мојот покровител и почитуван млад режисер Тинет Рубира, креатор на одлични програми вклучувајќи ги El Puente, Operación Triunfo итн. маска, Астјаро и јас. Секогаш замислувавме кој може да биде Господар на замокот, сите се прашувавме без поим, се додека таа вечер не се појави тој продорен машки глас.

Таму беше и убавиот Алехандро, од продукцијата, кој ми разбуди толку многу платонски афинитет во таа телевизиска осаменост, убава и искрена пријателка со галициско потекло среде онаа подиумот во собата: „Луз де гас“. каде што му го дадов штафот што секогаш го носев на таа песна од Алјаска и таа пијачка на која сите танцуваме на проштална: модерната домаќинка, пријателските слугинки на замокот, продуцентите, камерманите, младите филмаџии, сите танцуваме во ритамот на тапаните збогум, во ВИП просторијата во сопственост на братот на познатиот водител: Ксавиер Сарда, кој исто така одмораше и се дружеше таму.

Таму се шетаа познати лица од малите екрани: слаб „Борис Изагире“, природен и спонтан „Сантијаго Сегура“, гроф плејбој извалка: „Алесандро Виторио Еугенио Лекио ди Асаба и Торлонија“, и лакт од макро и груб граѓански чувар: „Антонио Давид Флорес“ кој не ме ни побара за прошка. Во оваа соба се сретна целиот тим на „Martian Chronicles“ по програмата и тие го направија истото семејство.

Тоа траеше до раните утрински часови, танцував, плачев по скалите, пиев... и се разбудив во хотелската соба, размачкана со кохола и без да се сетам на ништо како се искачив таму.

Првото нешто што го направив кога станав од мамурлакот од кава беше да испијам две чаши вода како да сум во пустина, го спакував куферот дома без да се мачам да ги свиткам алиштата и она што приврзаната и насмеана Јоланда, жена од големиот комичар, актер и комуникатор: „Карлос Латре“, еден од продукциските менаџери на реалното шоу, кој најдобро се однесуваше со мене за време на мојот престој во тој телевизиски затвор, ме препорача на лист од нејзината канцеларија: 3 телефонски броеви , од 3 различни менаџери, од кои само еден ми одговори: големиот менаџер на славните: „Пако Барберо“ па го направив она што тој ми предложи: да се доверам на претставник пред да стапнам на аеродромот и да пуштиме збор пред микрофоните што може чекај.

Таму го фатив Роберто под раката, мојот плишан тигар долг еден метар со кој излегов на гала, и тргнавме на патување во деловна класа назад во мојот „нормален“ живот во мојот сакан град: Сантијаго де Компостела, без знаејќи дека можам да се најдам на улица со реакциите на луѓето откако ќе ме видат на телевизија од нивниот софа секој вторник, за сето тоа време резимеата на програмата беа секојдневни во програмата на новинарката „Ана Роса Кинтана“. Искрено, малку ме налути, бидејќи се чувствував нормално и обично, но веќе не беше така, телевизијата ја смени анонимноста во „ѕвезда“ и за тоа никогаш не е доволно подготвена. Несреќа или несреќа?

Изгледите во тоа време се неизвесни, не знаеш дали ќе продолжиш да бидеш познат или не, дали ќе те повикаат од други програми, дали ќе те интервјуираат во списанија и весници, дали ќе те препознаат на улица, ако те сакаат или ако те мразат поради сликата што е направена од тебе на малиот екран, од друга страна уморот е толку огромен што единственото нешто за што се молите е да спиете во вашиот кревет, бидете со твоите крзнени деца, твоето семејство и партнерот дома, тоа место кое едноставно е нашето пристаниште на реалноста толку чудна, што додека живееш, сфаќаш дека тоа е паралелно со твоето постоење. Останатото едвај е важно, ја задавивте телевизијата, егото е веќе вкочането и само сакате да се вратите на реалноста и приватноста на шармот на едноставниот живот, вашиот живот.

Ја придружував телевизиската вештерка Лола до редот за патници во нејзиниот авион, за да не се изгуби, бев од другата страна на аеродромот, мојот авион тргна еден час по нејзиниот, па се позајмив да и помогнам со торбите. и Да делува како водич среде илјадници фанови и следбеници кои сакаа да се фотографираат за мрежите, старата дива на програмата Теле 5 презентирана од Ксавиер Сарда: „Марсовските хроники“ е медиумско чудовиште, никогаш не замислував толку многу социјален успех. Таму бев, како Хуан Дијаз: „Ел Голосина“, и ја придружував „Лола Флорес“ со нејзините куфери.

За време на патувањето, во ВИП класа, одејќи кон Сантијаго, картата ја плати продуцентот како последен подарок, откако те „изгради“ или „уништи“ како телевизиски лик, стјуардесите се насмеаја прашувајќи ме дали мојот тигар: Роберто“, на која немаше начин да се сокрие и ме придружуваше како вистински тигар на седиштето до мене, ако сакав да се напијам сок, млеко или слично. Каков срам кога требаше да го поминам пред да влезам во авион преку рендген лентата, сакав да бидам дискретен, но тоа беше невозможно со толкава големина на плишано животно, полицајците умираа од смеење. Но, не сакав да го оставам напуштен во Барселона, ниту да го фактурирав затоа што можеше да се изгуби, а за тоа имав неизмерна љубов и наклонетост, затоа што тивко ме придружуваше во мојот кревет за време на сето тоа лудо медиумско искуство.

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

Претплатете се на нашиот билтен

Добивајте ажурирања и прочитајте ги новите поглавја од Дневникот на Санти Молезун

Повеќе за истражување

Дневник на војникот
Дневник на војникот

Предговор

„Не знам до кој степен е добро или лошо пишувањето на она што некој го чувствува, мисли или живее внатрешно, но знам дека достигнувањето

Пишувам од кревет
Дневник на војникот

6 за декември

Денес, 6 декември е празник, еден од оние денови во кои се останува дома за да ужива во нивниот интервал

Универзитетот
Дневник на војникот

7 за декември

Денес беше добар ден на работа, искрено сум исцрпен, испраќањето писма до различни луѓе со различни проблеми и грижи е задача