Санти Молезун 2022 година

Санти МолезУн

Замокот на чудесните умови

споделете ја оваа објава

Нема враќање драг весник, штотуку станавте јавен, еден новинар дозна за вашето постоење и ве вклучи во вест.

Тоа што те читаат и те познаваат е малку смислата што те објавија, се надевам дека новите читатели што ќе се појават сега ќе бидат љубезни кон тебе и кон мене, тој што пишува.

Или не, навистина не ми е гајле... затоа што дневникот е нешто многу лично во кое ги пишуваш твоите мисли и чувства, не е дискутабилно, може да ти се допадне или да го интересира или да не побуди ни трошка интерес, но сепак е нешто сосема лично, нешто мое, што зборува за мојот живот и искуства. Штета што тежи на кој му пречи или налути те чита или открива. Луѓето имаат толку стереотипна слика за мене, толку корсетирана, што толку малку наликува на реалноста!Да ме запознаеш одблизу преку тебе може да биде дури и лековито за таа неоснована критика.

Кога ми се јави „Тинет Рубира“ и се согласив да се натпреварувам во: „Замокот на умовите“ ... „опасен“ знаев дека ќе ме гледаат повеќе од 70 камери дење и ноќе, дека мојот живот ќе да се набљудува низ цела Шпанија и да се критикува во многу дворови на светла во оваа земја.
На почетокот, и покрај фактот што сите се фалевме дека сме прекрасни гледачи, никој не знаеше како ќе излезе програмата: дали ќе има публика или не, дали ќе пропадне или ќе биде програма која ќе ја коментира други на истата мрежа, овие работи никогаш не се знаат додека не се направат. Ги имаше сите барања за да може да успее во етерот, иако сите знаеме дека на крајот не беше така, нема да демантирам. Но, замокот со текот на годините стана култна програма. Оние кои не го запознале бараат информации за него, видеа на социјалните мрежи и до ден денес луѓето продолжуваат да зборуваат или коментираат за него. Се случува како со некои од пејачите и групите од 80-тите, кои моментално се почитувани како златни мумии на музиката: кралеви на поп или техно... кога во 80-тите, оние од нас кои навистина ги живеевме не им обрнувавме внимание. затоа што беа отмени или лепливи и воопшто не ги сакавме... но сега, тие ја „претставуваат“ таа деценија и се сметаат за претходници на нешто што не им припаѓа. Манипулирањето со историјата е човечка константа. Се надевам дека ќе се сеќавате на мене, 50 години од сега: колку висок, згоден и со прекрасна коса, ќе се смеам од гроб.

И покрај тоа што многу луѓе од моето семејство ме советуваа да не одам, сепак го прифатив предизвикот, бидејќи ми изгледаше како ново искуство во животот, од кое можев да извлечам повеќе придобивки отколку пречки.

Не знаев кој ќе влезе во ТВ-програмата, сè додека веќе не бев во тој автобус, кој еден по еден одеше да не бара во секој различен хотел каде што сме сместени. Секој двајца натпреварувачи беа во различен хотел и бевме свесни за тоа, без да знаеме кој е другиот натпреварувач, знаевме дека едниот ќе престојува во иста зграда, многу смешна интригантна ситуација. Гледав во секоја личност што ја видов во кафетеријата на големиот хотел, мислејќи дали можеби ова може да биде мојот енигматичен придружник, тоа беше единственото нешто што го знаев, знаев само дека таа е жена, помина долго време откако јас сам се смеев толку многу.
Еднаш во автобусот, се појавија сите мои соученици. Кога влегов, тие веќе беа: „Гроф Лукони“, „Ла Сантера Мигелина“, „Професор Меркур“ и „Астјаро“. Подоцна влегоа „Ла Бруја Лола“, „Левон Кенеди“ и „Пако Порас“ и на крајот мојот голем и смешен пријател: „Дивино Отелма“.
Секој од нас, по тој редослед, седна во тој огромен автобус, со куферите во рака и патните торби.
Презентациите беа многу динамични, разговаравме, се запознавме, се смеевме и постепено го набљудував секој од учесниците, прашувајќи се со кого подобро ќе се сложувам или со кого ќе се тепам. Моите претпоставки, тие воопшто не погрешија. Не за џабе ме сметаат за најдобар гледач на светот.
Досега ретко следев реални шоуа, не сум многу посветен на гледање на овие натпревари, потребно е премногу време што го немам. Единствениот што го следев од почеток до крај беше првиот „Големиот брат“, со Анија, Исмаел, Израел итн. Исто така, во режија на фантастичниот телевизиски гениј, кој беше директор на моето реално шоу: „Тинет Рубира“ и кој подоцна стана директор на продуцентската куќа: „Гест мјузик“. Го познавав Тинет од „Пластик“, прекрасна програма што ја сакан од мојата младост и што тој го воведе.
Знаев како функционираат, видов и некои програми на „Островот на познатите“, но без континуитет. Ги знаев правилата на замокот, бидејќи продуцентот ми ги испрати неколку дена пред да влезам, за да можам да ги учам и да не ги кршам. Имаше многу правила!Пример,неможевме да имаме мобилен телефон таму,нит вклучен ни исклучен...логично. Ги донесов моите два мобилни телефони и ги ставив во обложен плик со полначот на рецепција на вратата на продукциската куќа во Барселона, кој ми го вратија кога го напуштив контроверзниот натпревар. Пред да ми ги одземат и веќе во „Гест мјузик ендемол“, го направив последниот повик без да слушам, тешка одлука… на кого би му се јавиле?
Го избрав Дани, мојот дечко, кој години подоцна ќе ми стане сопруг. Го запознав со Левон со мобилен, Пако, Лола и се поздравив со бесплатен и огромен бакнеж пред да влезам низ таа голема дрвена врата која требаше да води до просторијата за оружје на тој прекрасен и магичен замок.средновековен.
Можеби она што би се издвоило од сето она што го живеев таму par excellence, е колку научив да ја ценам ценетата слобода и вредноста на тишината, од ова искуство многу ги ценам моментите на интимност.

Пишувањето на овој дневник не ги одзема овие моменти, дури и да значи за момент да го објавам мојот приватен живот, бидејќи тоа го правам доброволно и кога можам. Верувам дека ако го пренесам, можно е да се смени однапред замислената идеја што постои денес за животот на еден учесник во реално шоу, по натпреварувањето на телевизија и за биографијата, постоењето, духот или личноста на волшебникот. телевизија.

Повеќе од еден јавно ме критикуваше во видеата на YouTube, на форуми, на Твитер, за мене тоа беше постојано читање на лоши коментари кои инсинуираат работи што не се вистинити или објаснување на реалноста од неинформирана перспектива, обично не им одговарам. затоа што разбирам дека тоа е дел од оваа игра на посредување и дел од непознавањето на оваа планета на егото што се социјалните мрежи, но би сакал откако ќе те прочитам, драг дневник, повеќе од еден би ја смениле својата идеја во знае директно и одблиску што навистина се случило таму.

На крајот на краиштата, „ништо не е точно или лажно, се зависи од бојата на стаклото низ кое гледате“...

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

Претплатете се на нашиот билтен

Добивајте ажурирања и прочитајте ги новите поглавја од Дневникот на Санти Молезун

Повеќе за истражување

Дневник на војникот
Дневник на војникот

Предговор

„Не знам до кој степен е добро или лошо пишувањето на она што некој го чувствува, мисли или живее внатрешно, но знам дека достигнувањето

Пишувам од кревет
Дневник на војникот

6 за декември

Денес, 6 декември е празник, еден од оние денови во кои се останува дома за да ужива во нивниот интервал

Универзитетот
Дневник на војникот

7 за декември

Денес беше добар ден на работа, искрено сум исцрпен, испраќањето писма до различни луѓе со различни проблеми и грижи е задача