Санти Молезун 2022 година

Санти МолезУн

Реално шоу на ТВ

споделете ја оваа објава

Повторно сме на Светиот ден, датира од: „Безгрешното зачнување“, Оксум, мојата духовна мајка. Честитки мамо!

Се понудив да спијам цврсто цело утро, иако како што реков, кога е слободно време и кога размислуваш за одмор, секогаш некој е задолжен да ти го повреди здивот. Така е со години, кажано и направено, ми се јавија во 9:50 наутро од „Професор Меркјури“, мојот партнер во реалното шоу на Телевизија Антена 3: „Замокот на чудесните умови“.

_ Добро утро Јупи, јупи!. Здраво уметник! Ми треба адресата на клиентот на кој треба да му ја испратиме Астралната карта на 12-ти!... (таа ми вели пукајќи ја телефонската енергија)
Добро утро Меркур (рецитирав целосно зомби, со едното око отворено, а другото затворено скриено под чаршафот)
Меркјури и јас весламе заедно во последно време во заедничка соработка за да смислиме астролошки карти за моите клиенти. И подготвувајќи курс за реики, тој е учител, кој наскоро ќе даде во мојот град: Сантијаго де Компостела. Многу често разговаравме на телефон, она што не го знаев е дека Меркур не спиел во „светите“ утра.
Не е важно, се е простено, бидејќи тој е извонредна личност на која не можеш да му се налутиш. Прекрасен астролог кој изгледа како луд научник кој ја измислил временската машина.
Пренесува мир и секогаш кога ќе муабет на телефон е задоволен, ми ја покажува музиката што ја составува и јас му давам мислење, учителката е упорен композитор, вљубеник во шпанската гитара, уметник на егзотиката на анархичен звук. Тоа е хаос, обвиен во љубов кон создавањето и трпение во потрага по изгубениот звук: „големо момче“.

Моментално компонира мелодија помисла на мене, која се вика: „Возбудливо“, каде комбинира келтски звуци, електрични гајди и звуци на Меркур, последната мистерија која сакам да ја ценам. Никој никогаш не составил толку пријатен подарок за мене, мелодија мислејќи на мене и за мене, што повеќе да бараш.


Од моите придружници во замокот, „Меркур“ е еден од кој го ценам неговото пријателство во далечината. И со „Ливон Кенеди“ продолжувам во контакт, обично разговараме на месинџер, а нашите животи ги детализираме преку Интернет. Левон е каприциозна, стилска, екстравагантна, хистерична, пискава, контроверзна, елегантна, привлечна, зрела и супер „шоу девојка“, таа е телевизиска жена, сакале или не, таа секогаш привлекува внимание. Таа ми стана како сестра. Би сакал наскоро да се врати во Шпанија, бидејќи на програмата не сум ја видел повеќе и ми недостигаат разговори до 3 часот наутро, моментално е во својата татковина: Аргентина, а таму е лик со високо економско ниво , но сосема сум сигурен дека тука би бил телевизиски бум, тоа е целосно медиумски.


Одвреме-навреме ми се јавува и „Астјаро“, а ние долго и напорно разговараме, последен пат се слушнав со него во Мадрид, кога отидов на демонстрациите на геј гордоста, забавите во прекрасната и многу плашлива населба: Чуека“.

Испивме неколку пијачки заедно и разговаравме околу масата во темно кафуле каде што тој настапуваше таа вечер, приредува илузионистички емисии кои ве оставаат збунети. Имаме прекрасно пријателство кое навистина мислам дека ќе трае со текот на времето. Тој е многу сериозен, зрел, одговорен, интелигентен лик, со многу лице и самокритичност, млад како мене, но со искуство во езотеричниот свет што треба да ги држи очите широко отворени. Астијаро е искрено добар во својата работа и ќе дојде до израз низ Шпанија. Тој беше неправедно критикуван во својот говор внатре во замокот, за злото на оваа земја за кое зборуваше вчера: зависта. Според мене, неговата интервенција во програмата беше брилијантна и совршена, иако со недостаток на злоба, што е неопходно за да се продолжи да се биде телевизиски лик и без тоа, од она што го гледате, овде не се јаде...

Во замокот продефилираа настани кои никогаш не дошле до израз на малите екрани, како што е речиси секојдневното ноќно пијанство на мојот драг пријател: „Пако Порас“ или познатата книга што тој самиот ја пишуваше ноќ по ноќ, зборувајќи за секоја од нив. од нас и дека ни читаше, поглавје по глава, секој ден после јадење. На крајот никогаш не беше објавена, и покрај тоа што тој уверуваше дека ќе го изнесе на виделина кога ќе замине од таму и дека веќе има издавач заинтересиран да го направи тоа.


Ниту, пак, излезе дека „Бруја Лола“ фрлила огромен бес: плаче, вреска, вадела жаби и змии од устата против продуцентот: „Гест мјузик ендемол“ затоа што не победила на познатиот натпревар (со она што го броела) . Очигледно, според она што го рекоа, таа веќе договорила неколку ексклузивци со разни програми и списанија за да ја хипнеат кога „победнички“ го напуштила познатиот замок. Тоа веќе беше договорено од неа уште пред да влезе во самата програма и нејзината егоцентричност стана несварлива кога ја живееше суровата реалност. Астјаро беше победник и таа... се „заеба“ а со тоа и сите нејзини планови за промоција договорени од нејзиниот претставник. Лола планираше да издаде свој албум за тоа лето со одлична песна каде што рефренот рече: „Ќе ти ставам две црни свеќи, ќе ти ставам две црни свеќи!, „Базура“, мамарачо, јас. Ќе направам газпачо со тебе!». И не поради глупоста на текстот на песната таа ќе биде успешна, туку поради целиот лик што ја вклучуваше во една деценија кога телевизијата владееше над животите на најнеуките.

За ова, не беше емитувано на телевизија кога сите компоненти на замокот потпишаа договор со важната издавачка куќа БМГ (MG Rights Management GmbH), да сними албум каде што секој од нас требаше да пее песна, составена специјално за секој учесник, секој од нас го избра стилот на музика што сака да ја пее, јас самиот избрав рап и потпишав тој договор во хотелската сала пред да влезе да се натпреварува во реалното шоу што ќе се појави на: „Антена 3 телевизија“. Песните би биле компонирани од еден многу добар и важен композитор, кој се покажа дека е менаџер и зет на познатата „Бруја Лола“, која буквално го прекина овој процес со приватните повици што ги упати од замокот, откако таа медитираше и видов дека може да го отстраниме центарот на вниманието од тој албум што веќе го сними со „други изроди“ и кој ќе излезе истото лето.

Не дозволуваа да се јавиме еднаш неделно, врска слушана и следена од продукција, за да не ни кажат ништо однадвор во врска со програмата, беше точно 3 минути секоја недела, темпирана, сите разговаравме со нашите семејства и парови на оние што ги пропуштивме (во заробеништво емоциите се високи и носталгијата ги напаѓа главите на оние кои се чувствуваат далеку од дома), сите со нетрпение го чекавме тој ден. Лола не, таа не го искористи тоа малку време за нејзината недостиг на наклонетост, но во неколку наврати го искористи за да разговара со својот „менаџер“ (вклучена во летниот проект за важниот „BMG“). Непотребно е да се каже дека албумот никогаш не е снимен, искрено мислам дека тоа беше негова вина. Извинувањето што го дадоа кога заврши натпреварот е дека не е снимен затоа што програмата не беше доволно успешна, нереално извинување, бидејќи кога беше потпишан договорот за овој албум, ние сè уште не го започнавме реалното шоу и никогаш не почнавме да снимаме. и покрај тоа што не знаевме колку ќе бидеме „успешни“.

Таа е страшно себична, суетна и љубоморна жена, мисли дека таа е сонцето, а другите се планетите.

Кога познатиот мексикански менталист: „Астјаро“, придружник и пријател на програмата, го прослави својот роденден во замокот, на 2 април, од приврзаната продукција на „Гест мјузик ендемол“, шармантен и љубовен народ каде што донесоа маријачи. да си играме и да пееме на оброк за изненадување и на сите ни беше дадено вкусно мексиканско мени за јадење, имаше намера Астјаро да се чувствува како дома. Беше многу трогнат и плачеше, го забавувавме со бакнежи, му го откачивме среќниот роденден и игравме, сите освен неа!Наместо да му честита како што тоа го правеа нејзините придружници во реалното шоу или да ја бакне, таа збесна бидејќи никој се грижеше за неа!Тој го прослави својот светец! Нешто што не беше реално, продукцијата на Лола ѝ донесе прекрасен фустан истиот ден за да може да го облече и да биде сета убава на денот на својот светител како подарок и таа протестираше тврдејќи дека не вреди и дека е срамота што ја третираат големата: „Лола Монтеро“ и дека оделото не ѝ го ни дале!

Беше како каприциозна и разгалена девојка, тој ден не ми недостигаше желбата да и дадам торта за дрскост и да ја пратам во кревет без вечера, но ако го стори тоа, знаев дека нема да стигне до крајот на натпреварот. И јас, како и сите други, сакав да стигнам до последната фаза. Наплаќав по 3000 евра за секоја неделна гала, целта ми беше да наплаќам што повеќе.

Не излезе кога конкурентниот „Гроф Лукони“ се расправаше со мене, навредувајќи ме дека сум хомосексуалец со образложение дека тоа е „неприродно“. Или кога се облече тато, познатиот италијански гледач: „Дивино Отелма“ се заљуби во мене и доаѓаше да ме види секоја вечер во мојот кревет.

Или кога Лола рече дека слушала чекори ноќе во собите и дека некој сака да ја повреди и се посомневала дека има вентилатор во замокот и дека нејзиниот живот е во опасност... сиромашни, секоја со својата „реалност“. Толку многу работи, што ќе ви кажам….


Ел Кастиљо немаше публика, искрено, не очекуваната, сите велат дека била лоша програма, но била и е култна програма, каде сите зборувале за неа, но „никој не ја видел“... , двојни стандарди на шпанскиот!…! кој верува во тоа?

Сега одам да легнам да гледам филм на двд: „New Moon by Howar Hawks“, драг дневник, продолжуваме утре!.

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

Претплатете се на нашиот билтен

Добивајте ажурирања и прочитајте ги новите поглавја од Дневникот на Санти Молезун

Повеќе за истражување

Дневник на војникот
Дневник на војникот

Предговор

„Не знам до кој степен е добро или лошо пишувањето на она што некој го чувствува, мисли или живее внатрешно, но знам дека достигнувањето

Пишувам од кревет
Дневник на војникот

6 за декември

Денес, 6 декември е празник, еден од оние денови во кои се останува дома за да ужива во нивниот интервал

Универзитетот
Дневник на војникот

7 за декември

Денес беше добар ден на работа, искрено сум исцрпен, испраќањето писма до различни луѓе со различни проблеми и грижи е задача