Санти Молезун 2022 година

Санти МолезУн

Летописите на Нарнија

споделете ја оваа објава

Денеска сирената заѕвони во 9:30 наутро, секој ден кога станувам во ова време, појадував 100 грама мисиркини гради, мојот сиров домат со неговото ладно цедено екстра девствено маслиново масло и брзав да мојата продавница, која стрелачка ѕвезда полно млеко. Не знам како го правам тоа, но секогаш успевам секаде да доцнам.

Овој пат тоа беше затоа што пред да одам на работа отидов во продавница за да ме научат како да го користам DVD рекордерот што го купив од нив пред еден месец. Овој диктафон со читач на двд е чудо на техниката!Го купив затоа што сакам да програмирам и снимам се што сакам да гледам на телевизија и не можам да го гледам затоа што не сум дома. Се снима на хард диск сличен на оној што го имаат компјутерите, а не на оние гломазни видео ленти од 240 или 380 минути кои секогаш завршуваат оштетени.

Откако ќе се најде на хард дискот, лесно можам да го префрлам на нормален двд. Исто така, освен што ги репродуцирам моите vhs касети, можам да го пуштам она што го имам во мојот дигитален фотоапарат или видео камера. Тоа е гаџет што го препорачувам како сам подарок за Божиќ, искористувајќи го фактот што неговата цена падна како и сè што е електронско што прво ви носи богатство и веднаш паѓа како нашата „почит“ неколку минути по водење љубов.

Отсекогаш ми се допаѓале електронските уреди, од дете сум страствена за нив, живеам насекаде барокно опкружена со технологија, ми го олеснува животот, иако мојот мислам дека е веќе опсесија со најновата технологија, практичното за практичното, кога работат ти го олеснуваат животот, а кога не ти се на нерви. Секогаш ги читам и ги проучувам упатствата, уживам во се што има копчиња и светла како џуџе, мислам дека ако ме киднапира НЛО ќе ме исфрлат од бродот поради трупецот.

Викендов ќе ја искористам приликата да ги снимам сите мои ТВ интервјуа на ДВД, ќе ги префрлам од VHS на ДВД за да не се расипат толку многу, некои од нив искрено се во лоша состојба поради влажноста и минувањето. на времето, не прости ништо, или никого.

Вчера го прикажав мојот краток: „Во аголот на душата“, краток филм со скршено срце, натоварен со симболика, долг 20 минути, можев да потврдам дека изгубив барем 50% од квалитетот на видео касетата. Мал филм кој ми е многу важен, кој го режирав, монтирав и го создадов пишувајќи го неговото сценарио во 1990 година. Штета што претходно не го префрлив во друг формат, иако како што добро кажа ѓубрешката госпоѓа од „Фрагел“: – „Не плачете за истуреното млеко.
Размислував за тоа и мислам дека би било добро да го објавам мојот краток филм и да го испратам да учествува на некои натпревари за краток филм, ќе се обидам да добијам награда, но пред се ќе уживам да го објавувам пред целосно умира и престанува да се гледа.

Понекогаш создаваме вистински книжевни уметнички дела, слики, филмови и секакви генијалци кои остануваат во багажникот на спомените и никој не може да ужива во нив, па дури и да знае за нив, автентична каскада на креативност сместена во плакарот на рамнодушност. Одбивам да го гледам мојот краток филм како старее и умира во видеотеката во мојата дневна соба.

Киното е една од работите надвор од езотеризмот за која отсекогаш сум бил страстен, сакам да го гледам и сакам да пишувам сценарија: наративни, литературни, приказни... мојот голем сон е да станам добар филмски режисер и би можел еден ден да ги направам моите реалити сценарија. „Во еден агол од душата“ беше мојот прв придонес, знам дека нема да биде последен.

Кога сме кај филмовите, вечерва отидов да го гледам: „Хрониките на Нарнија“, филм на „Ендру Адамсон“. Ми се допадна поради неговите ликови и приказната, тоа е адаптација на детските книги на „Клајв Стејплс Луис“, не ми се допадна како завршува и како се одвива последниот дел од филмот, мислам дека Белата вештерка Завршува „Тилда Свинтон“ Без болка и слава, не гледам сила во таа вештерка и мислам дека карактеризациите потфрлаат на некои ликови како фаунот Лорд Тумнус кој воопшто не го сакав неговиот нос, наместо генералот Отмин беше многу добро карактеризиран. Прагот на плакарот можеше да даде многу повеќе од себе, а постариот маж речиси нема никакво значење или важност, едвај се зборува за него. Очигледно беше првиот филм за 3-ца протагонисти, и мислам дека се гледа кај најмладата девојка, штета што заврши толку лошо..., трае скоро 3 часа! Лавот е фантастичен и насекаде зрачи со величественост и сила, моќен е во секое негово движење, го прави компјутер. Ви го препорачувам. Ако ви се допаѓа Господарот на прстените, ќе ви се допадне оваа, бидејќи писателот на овие книги бил близок пријател на „Толкин“ и тие ги сакале истите работи. Има многу добра песна од „Аланис Морисет“, една од моите омилени пејачки по која сум страствена.

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

Претплатете се на нашиот билтен

Добивајте ажурирања и прочитајте ги новите поглавја од Дневникот на Санти Молезун

Повеќе за истражување

Дневник на војникот
Дневник на војникот

Предговор

„Не знам до кој степен е добро или лошо пишувањето на она што некој го чувствува, мисли или живее внатрешно, но знам дека достигнувањето

Пишувам од кревет
Дневник на војникот

6 за декември

Денес, 6 декември е празник, еден од оние денови во кои се останува дома за да ужива во нивниот интервал

Универзитетот
Дневник на војникот

7 за декември

Денес беше добар ден на работа, искрено сум исцрпен, испраќањето писма до различни луѓе со различни проблеми и грижи е задача