Санти Молезун 2022 година

Санти МолезУн

Јас сум Санти Молезун

Јас сум од Галиција

Моето име е Сантијаго, но сите ми се јавуваат Santi, всушност „Сантијаго“ ми стои само на лична карта, а мајка ми го користела само кога згрешила...: -Сантијаго дојди овде...!!!.Сантијаго добро зборува или ќе те удрам со влечката во уста!!!!

Претпочитам да ме викаш Санти, ако не ти пречи. Am Санти Молезун, како што рекоа на ТВ: «Тој е веќе заштитен знак» (Како регистрацијата на трговска марка да е нешто комплицирано…). Но, да, навистина, тоа е реално, јас сум бренд, иако не сум само тоа.

Јас сум роден на 28 од јули 1970, веќе пред 52 години во мојата галициска земја, во магичен град изграден во камен и полн со дожд: Сантијаго де Компостела.

Потекнувам од малку „пошливо“ семејство, па, презимето: „Молезун» е презиме на «категорија„Очигледно ја кажувам категоријата со иронија, бидејќи никој нема повеќе категорија од кој било друг за заработка повеќе пари или за работа во оваа или друга професија, иако некои веруваат во тоа повеќе од другите.

Мојот прадедо беше всушностГрадоначалникот на Коруња» и има дури и уличка со неговото име во градот, се викаше: «Canute Berea„, тој беше музичар и композитор, имаше една од најдобрите музички продавници во градот и во Галиција. Прадедото, морам да појаснам од мајката а не од таткото, односно не бил Молезун но Berea.

Од страната на татко ми, мојот дедо беше голем мултимилионер, емигрант во градот ManzanilloКуба. Имаше безброј куќи, плоштади, пристаништа, плантажи за памук, режираше поетски и литературни списанија, промовираше извонредни галициски уметници таму во Куба и беше еден од основачите на „народен театар„, многу познат жанр на сатиричен и музички театар во Куба…. Можеби токму од него ја наследив таа уметничка страна која ќе ме придружува во текот на животот.

Не, јас ништо не наследив, сè му одзеде друг Галициец: «Фидел Кастро„. Мехачи во морето!

Татко ми беше началник на националната полиција на Сантијаго де Компостела, имаше две кариери: Наука и математика. Бил и учител на јога и самоодбрана. Со текот на годините стана Армиски полковник, тој беше одговорен за касарната која сега е окупирана од зградата на Парламентот во Компостела. Припадна на промоцијата на «Техеро„, да, тој што во 1983 година се обиде не успеа државен удар…и за среќа…

мајка ми е родена во Сеута случајно, бидејќи била ќерка на воен офицер стациониран таму некое време, но живеела во Коруња Се додека не го запознав татко ми. Католик, секоја недела одеше на миса, беше многу образована, елегантна и едноставна жена, одлична домаќинка која тој готвеше многу добро и тоа исто така сошиена, Порано правев облека, секогаш се сеќавам на многу списанија со дезени: «Еве» на маса, модни списанија кои сè уште ги имам. Одлична шивачка, која работеше само за своите деца. Години подоцна тој имал продавница за ткаенини во еден град наречен: Бертамираните en  Ames продавницата се викаше: «Т-лар«, се продаваат: завеси, ролетни и ткаенини по килограм меѓу многу други ткаенини. Секогаш нè поправаше и ни ја правеше облеката. И секогаш се боцкав со игла кога се обидував пред огледало.

Карактерот на мајка ми беше неверојатен, таа секогаш одговараше со нешто што те оставаше запрепастена и со сета искреност на светот, без разлика што ќе кажат или како си останал по нејзините понекогаш повредливи зборови. Татко ми беше подобродушен, повеќе: „Те оставам да правиш што било... ама учи...“ Двајцата беа одлични, ме воспитаа со сета нивна љубов и испаднав како што направив... : Вештерка , ТВ гледач, веб-дизајнер, drag queen, квир, музичар, уметник, лош студент, панк, бунтовен, груб, натпреварувач и анархист. Генерално имам црн хумор, со другите и со себе и го наследив карактерот на мајка ми и чесноста и привлечноста на татко ми.

Учев во добри приватни училишта... оние во кои тогаш или си замина полни со репресии или си замина повеќе дивјачки отколку што си влегол, како во мојот случај: «Училиштето Пелетеиро“ и „Ла Сал“. Овој последен од свештениците…, каде што бев во религиозна група наречена: «Поларис» каде што разговаравме за Библијата и Бог и правевме активности заедно... кампови, миси, пеевме религиозни песни итн..., „што е нормално за секој тинејџер“, на крајот ме поканија да одам во оваа религиозна група... тие не беа мои само кампови, и јас бев во воен каде што станувавме во 08:00 наутро да го кренеме знамето и да го гледаме по неколку минути секое утро и каде што серевме во некои нужници создадени од самите нас...

Разбирам дека сето ова е дел од моето минато, затоа може да се искористи за да се разбере малку за мојата моментална личност. Ништо не е случајно, се е акумулација на искуства кои произлегуваат од личност каква што имам јас...

Студирав и на јавен институт: «Едвард Пондал„Или“Институтот за Конксо» за време на мојата панк адолесценција, која траеше 9 години со обоена коса исчешлана, чешла, избричена до нула и шишки до уста. Интензивно ги живеев 80-тите. Љубов „Лекот“, „Сиуси и Баншис“, „Нина Хејген, „Секс пистолс“, „Судирот“, итн. Мојата саундтрак беа сите некомерцијални бендови што ги слушав ноќе и дење на националната радио станица наречена:Радиус 3″. Секој ден слушав музика 24 часа на ден, на полна јачина, не сакам да мислам што би помислиле соседите за мене... но сигурно ништо добро. Чад од тутун излегуваше од мојата соба, бидејќи сите мои 20 пријатели секојдневно се среќаваа во мојата соба, мала сина „соба“ која беше мојата пештера, полна со постери и фотографии исечени од списанието: «Рокделукс»Y«Репродукција на дискови» и се залепи на ѕидот со црни превез и туш закачен од таванот со селотејп. Во него поминувавме часови и часови пеејќи, пушејќи, смеејќи се, зборувајќи... божествена младост. Некогаш земавме воз без да знаеме каде ќе не однесе, без да ја погледнеме неговата дестинација и одевме на екскурзија до каде што падна, со гитарите и желбата да се забавуваме и да се исклучиме. Други патуваа со автостоп и каде стигнавме... без да размислуваат за враќање. Боже мој, додека го пишувам сето ова, се прашувам што по ѓаволите ми беше во главата?Имам таков син и го ставив во Пелетеиро. Сега разбирам дека моите родители сигурно многу страдале со мене...

Таков бев, Санти Молезун панк

Таков бев, Санти Молезун панк

Свиреше бас во панк бенд: «Панк на Броа» наместо лебот Бро, кој беше оној карактеристичен и занаетчиски леб направен од галициска и португалска пченка. Не ни недостигаше имагинација и желба да се откриеме пред се, понекогаш спиев на улица, тепав повеќето часови, паднав 7 и 8 предмети, односно положив само гимнастика или етика... а понекогаш дури ни тоа , не за џабе не успеав 2-ри од буп влечејќи два од 1-ви и повторив неколку курсеви претходно... Излегов и го поминав денот со пријатели/како макроа, ножовци, панкери, рокери, тешки, лоши момци, сквотери и се. таа дрога постоеше ме опкружуваше 24 часа како сега тутунот..., никогаш не бев наркоман, пушев само џоинт, ништо повеќе... некои од моите пријатели завршија на хероин, но за среќа никогаш не сум. Иако живеев со луѓе кои пушеле коњ во „албална хартија“ пред мене во затворена просторија.

Престанав да студирам, кога се запишав во една од 50-те држави на Америка: Вашингтон во училиште на Драмска уметност. Моите родители ме овластија да го правам тоа и јас одев да студирам театар и да живеам САД. Авантура полна со соништа и илузија во 16-годишна глава која ја скрати со неовластување на визата 5 пати по ред исклучиво поради мојот начин на облекување и чешлање. Како се променив на последните фотографии, каде што бев облечен и поконвенционално исчешлан како последна опција, а каде исто така бев одбиен: „Затоа што конзулот не можеше да му влезе во глава дека ќе студирам само во САД. . Во тоа време имав друга интелигенција, друга зрелост и сето тоа ме натера да се чувствувам многу лошо, не знаев како да го сварам, не знаев што да правам, едната нога ја држев во Шпанија, а другата во моите соништа да бидам актер. Да учам за него на друг континент не беше можно и мојата судбина радикално се промени. Веќе им ја имав дадено новата адреса на сите мои пријатели, се поздравив, дури ми направија забава за да ми посакаат среќа. Останав во Сантијаго, тажен, огорчен, пиев многу и агресивноста ми се зголеми. Татко ми отиде да разговара со директорот на институтот: «Едвард Пондал» да ме прими повторно, но тие му рекоа дека тоа не е можно, бидејќи „курсот е веќе започнат“ и дека имам и дисциплински совет од претходниот курс, бидејќи сум режирал и глумел во: «Порно со Црвенкапа» на крајот на годината пред сите родители, ученици и наставници. Не им се допадна мојата уметност…или влошките извалкани со домати фрлени во јавноста. Тогашниот директор на центарот: «Енкарна Отеро», подоцна добро позната по нејзината улога во светот на локалната, феминистичката и галициската политика, ... беше малку вознемирена поради тоа и мислам дека и се исполни желбата да се ослободи од мене. Треба да се напомене дека една деценија подоцна гласав за неа во нејзината политичка партија, затоа што не сум злонамерен.

Но, како и да е, благодарение на одлуката на оваа дама дека не можам да продолжам да го студирам новиот курс на институтот и за да не изгубам една година од мојот живот, а потоа да морам да го повторам курсот (и јас го немав положено). тоа беше кога се запишав на: Фотографија во Училиште за уметност и занаетчиство"Мајстор Метју„, каде што исто така морам да кажам дека повторив уште една година и се заљубив во една девојка во класот што ја сакав лудо, постара од мене, ми даде тикви за момче и планирав да учам за да не ја видам. не е прекрасен романтичар без мозок?

Моите родители ме запишаа, како последен обид со нивните црни овци, да направам нешто корисно на училиште: «ЦЕВ» Центар за студии за слика и звук, Навистина ми се допадна светот на телевизијата И ја добив најдобрата оценка во целото училиште:Извонредно!. Тие беа многу скапи и специјализирани студија, многу практики кои ме научија како светот на телевизијата е направен одвнатре.

Речиси сите мои колеги сега работат во продукциски куќи, но јас не. Режирав и напишав краток филм од 20 минути, со наслов: «Во еден агол на душата» базирана на популарната песна на мојата сакана и восхитувана: «Марија Долорес Прадера"и"Алберт Кортез“ повеќе Рекламни места за телевизија, и уф, оставив да се посветам исклучиво на читање на писмата, да присуствувам на мојата консултација во целост. Зошто не продолжив? Па, замислувам дека мојата судбина ќе биде друга… или дека немал повеќе пари за да продолжи да прави скапи курсеви за отмени луѓе. Беше 1990 година и почнав да работам во продавница за плочи наречена: «ласерски диск»продавам ЛП, Максис и Синглови... ме изведоа на судење еден месец, но јас не го поминав, не им се допаднав! и се посветив на мојата нова работа: грижата за вујко ми со Даунов синдром, чии очи штотуку беа оперирани од катаракта, инструкциите беа дека не може да ги стави рацете на очите цела ноќ и мојата нова работа беше да ја поминам цела ноќ седејќи, гледајќи го додека спие, за да не го допрел и не го извадил превезот. Ако го направи, морав да го држам за раце без да го разбудам... со него ноќите ги поминував со широки очи како чинии и преку ден одев на тие часови на Слика и звук по цена на златото. Кога завршија и добив таков белег се чувствував горд на себе, сам го постигнав!Мислам дека наеднаш пораснав, станав одговорно суштество... vhs видео…, односно малку созревам... Пак останав без денар и без студии.

Бев „хетеросексуалец“, но со непрепознаено чувство кон згодните момци што ме привлекуваа, ми се допаднаа, но мислев дека тоа е во форма на восхит и пријателство, во реалноста тоа не е вистина, она што се случи е дека јас сексуално ми се допаднаа, но сепак не знаев, не го знаев тоа. Ми се допаднаа и девојките и всушност се заљубував во нив, тој беше многу љубовен и романтичен, па може да се каже дека беше бисексуалец, без да знам и страстен за жени кои секогаш ми го кршеа срцето. Имав многу убави и многу посебни девојки, но секогаш нешто не беше во ред, што сè уште не го знаев…. и дека години подоцна ќе открие: ДЕКА ЈАС СУМ МАРИКОН.

Од многу млада возраст, од 8-годишна возраст, многу ме интересираше спиритуализам, задгробниот живот, што има после смртта?Каде одиме?Може ли некој да комуницира со мртвите откако ќе го напуштат своето тело? Затоа од толку мал правеше сеанси со луѓе или сосема сам. Книгите и списанијата на брат ми од Окултни науки и тајно читај ги.

Вака бил како дете: Санти Молезун

Вака бил како дете: Санти Молезун

Мојата прва сесија за спиритизам ја направив кога имав само 8 години, ова можеби звучи трауматично, бидејќи секогаш се претпоставува дека дете на оваа возраст бара да си игра со своите пријатели или само во светот на лижавчињата, но како што реалноста секогаш ја надминува фикцијата и „нормалното“ понекогаш е само во менталното програмирање на оние кои нè воспитуваат. Не бев несреќно дете, немав трауми, не чувствував дека немам пријатели, напротив, имав добри пријатели со кои се среќавав да си играм секој ден, но се затворив во соба со табела на Оуи-ја и разговарав и со другите мои пријатели: Лос Муертос. Меѓу нив не многу добри ентитети... воопшто не се добри! Тие беа оние кои ме програмираа да верувам дека имам моќи или дарови и дека можам да им помогнам на многу луѓе, да ја знам нивната судбина, да ја поседувам нивната душа и со моето детство како брод тргнав на патување во морето на окултно, додека не стигнав на другиот брег, осаменост. Затоа што никогаш немаш пријатели еднаш е посебно. Апсолутно сите ве сакаат исклучиво за вашиот подарок. Жално, но целосно вистинито.

41 година професија, читање картички, нишала, тарот, читање палмини линии, талог од чај и кафе, читање африкански коски, руни, камења фатени во река или школки на плажа, автоматско пишување, ритуали, напивки, амајлии, талисмани, вуду, бела магија и црна магија, полтергеистички ефекти, читање очи, вода, оган, ѕвезди, облаци, лице, од пената за капење... да, исто така од пената за капење! Мојот живот даде многу од себе, 40 години одат далеку, кога сакаш да учиш, иновативен си и не се ограничуваш.

Меѓутоа, во овие 40 години во „окултизмот“ направив и многу повеќе работи, бидејќи кога некој долго време е посветен на нешто, треба да се исклучи во други правци што го тераат да заборават на својата реалност и да се чувствуваат живи. Јас сум амбициозен „човек“, отсекогаш сум бил, иако сега многу помалку, а се обложувам на различни бизниси, отворив две езотерични продавници, веќе 4 години, создадов Модна компанија: «Универзална мода», каде што дојдов да нарачам фустани за многу важни и славни луѓе, имам работено како Транвестит облечен во драгформер и избричен од глава до пети. Да се ​​биде мојот лик: «Елвира Галактиката» многу убава, секси, малку бунтовничка и многу креативна. Работиме во група која ја нарекуваме: «Кралицата постела„, што многу се истакна во Галиција, со телохранители, со многу постојани настапи и медиумите од цела Шпанија кои често се јавуваа. Можевме да продолжиме, бидејќи бевме пионери во Галиција на движењето Драг, но сè заврши како и сè друго, умирајќи.

учев Фотографија, слика и звук, добивајќи фантастична нота во второто како што веќе ви кажав, проучено веб дизајнFlash MacromediaКино 4DWordPressФотошоп, што ми овозможи да имам многу широка општа компјутерска култура. Последните 23 години од животот ги поминав на компјутери. Буквално ги изгорев очите пред екран.

Сум имал еден многу активна телевизиска сцена, интервјуирајќи се во различни медиуми и доаѓајќи да презентирам многу програми на ТВ. Егото во тоа време ми направи хаос, но успеав да го контролирам, иако признавам дека ме чинеше, особено кога учествував во реалност на голема ТВ мрежа, каде што кога заминав најдов универзум кој не беше оној на кој бев навикнат. Телевизијата ги прави луѓето глупави, оние што ја гледаат и оние што ја прават, но има нешто добро, што пристигнувате за многу кратко време во домот на милиони гледачи. Не велам дека се каам, но внимателно гледам сè пред да се вратам. Се чувствувам добро што правам телевизија, јас сум добар во тоа, но ако не ме интересира проектот, велам не. Порано беше спротивно, на се реков да, тоа беше потреба да се чувствувам препознаено, што веќе ја немам. Клиентите и следбениците се зголемуваат кога го правите тоа и се намалуваат кога го оставате, тоа е импресивно.

Сега кога сум постар или помалку дете, продолжувам да се регенерирам. Од јуни 2016 година мислам музика, Компонирам со компјутер, електронска музика и мешам, продуцирам други артисти и себе. Мојата страст за светот на музиката отсекогаш била, но никогаш не сум му се посветила откако свирев во „Панк The Broa» како басист.

Ова е мало резиме од мојот живот, од овие 52 години. Има многу повеќе да се каже, многу, малку по малку можете да го прочитате ако сакате на оваа моја веб-страница. Ќе ме запознаете повеќе како личност и малку ќе го скршам митот. Па, нема ништо полошо од идеализирање на луѓето и ништо подобро од тоа да ги познаваш одблизу, да откриваш во нив секогаш близок живот и во многу точки слични на твоите.

 

Сакате да знаете повеќе

Кликнете на копчето Контактирај ме да ме контактирате, ви благодарам