Санти Молезун 2022 година

Санти МолезУн

Пишувам од кревет

споделете ја оваа објава

Денес, 6 декември е празник, еден од оние денови во кои се останува дома за да ужива во својот интервал од мртви часови, во малото, скудно и скудно слободно време во кое одамна не сум уживал.

Се приклучив на животот доцна, околу 17:00 часот, кога гладот ​​ме поттикна да упаднам во фрижидерот, а позите во креветот беа само болки во мускулите и екстремитетите спијат, буден бев од 10:30 часот наутро кога телефон за консултации ми ја прободе главата како да е будилник, жена бара состанок: – Санти Молезун…Добро утро – Здраво, би сакал да се консултирам со Санти – Да, што сакаше за половина час или за еден час? – Можеш ли да ми кажеш за цените… (Се двоуми) – Да, еден час е 300 евра, а половина час е 150 – Ту-ту-ту-ту-ту-ту-ту-ту-ту. 

Пријатната и образована мадриѓанка сигурно не ги сметала моите цени погодни за нејзиниот џеб и не штедев на заштеда, не само пари, туку и зборови. Сега, да, проклетството ме поттикна да го напуштам мојот мирен празничен сон откажувајќи го остатокот од единствениот ден што не морав да станам рано, ... ова секогаш се случува кога некој закажува спиење или одмор, тоа е како книга.

Станав, им дадов ручек на моите мачки, го исчистив секојдневниот хаос од моите кучиња со џогерот и се вратив во креветот со лаптоп под раката. Една од работите што најмногу ме фасцинира во слободното време е да го однесам мојот модерен компјутер во кревет и да уживам во сите информации преку Wi-Fi помеѓу моите чаршафи. Мегабајти и бајти измешани со хоризонталното држење на поспаност на перницата и перницата. Какво задоволство да се одморам!Штета што моите цервикали не мислат исто...Поминав неколку пријатни моменти на одмор од 1990 година, каде што ги имав последните одмори во кампот „Коросо“, во градот наречен Дедо Мраз. Uxía de Ribeira, место и префериран простор за време на мојата адолесценција.

Таму ја засакав мојата прва цигара под капакот на штанд за сладолед, каде што го имав првиот бакнеж и ја знаев нежноста на љубовта на плажата под ѕвездената ноќ, каде што ја најдов и доживеав мојата прва врска и раскинување, и каде што многупати пијам неколку литри среќа на светлината на огнот со мојата супер банда од 40 луѓе. „Коросо“ е багажникот на спомените од речиси десетина години од мојот живот, го чувам себично како да е добро вино, во вкоренета приватна носталгија, која ми навлегува во умот секое лето.

Тие пријатели од средината на јуни, јули, август, па дури и дел од септември ми ја окупираа целата моја наклонетост, доверба и социјален живот, останаа таму со морската пена, бескрајните изгрејсонца и лулешките школки на таа камена клупа и маса сместени пред мала надворешна бања и мало приватно парче земја, на врвот на мал бар на плажа надвор од кампот, свртен кон патеката што водеше до она што го нарекувавме: „La casita de Chocolate“, каде прославив повеќе од еден роденден на огнот на огнот. Тинејџерите навлегуваат во се, секој мал простор го присвојуваат и го прават свој, дури и да е приватна сопственост. Тоа не се размислува во ерата на експлозија на хормони, каде што среќата заедно со несвесноста се дел од вашиот живот и ве придружуваат на секоја лоша одлука што ја носите.

Ноќни посети на гробиштата Палмеира, каде што одевме да се исплашиме или да правиме сесии на одборот Ouija...

Како кога отидовме во напуштениот хотел во „Риазор“ каде што нашите чекори крцкаа меѓу скршено стакло и остатоци од она што беше целосно напуштен голем хотел: душеци, знаци со бројот на соби, синџири за тоалети, искористени кондоми, остатоци од патувања од најлошата мода во 80-тите: дрога, фенерчиња со Морзеова код за лансирањето на дрога од кои моравме да се криеме.

Секогаш одевме долги прошетки до „Manolo's bar“, каде една убава стара двојка собираше разгледници од различни делови на светот што нивните клиенти со љубов им ги испраќаа, кои веднаш ги посвоивме како наши баба и дедо и каде што тие секогаш ни даваа најогромно купче. од вкусен помфрит, исечен во форма на кибрит како тапа што гледа кон морето од вашиот трем. Вечно море кое како да не пречекуваше секое лето.

Иако оттогаш немам одмор, ова лето одбив да се занимавам деноноќно во мојата работа и покрај тоа што моите клиенти упорно ми се јавуваа, го возев мојот јаболкозелен автомобил до прекрасната и дива нудистичка плажа Портосон. : „Квеируга“.

Одев таму после работа, секое попладне во кое зачнав добро и не толку добро, речиси секојдневно бегав на таа прекрасна плажа со мојот партнер и мојот најдобар пријател Серџо, до 11 навечер кога зајде сонцето! Ја искористив можноста да го проучам античкиот пророк: „И Чинг“, се фрлив на пешкирот, се стопив во песокот и да одам покрај брегот, со Грета и Мора, моите кучиња собрани од улица напуштени студена зима за некој бездушен кучкин син. Моите посвоени „крзнени девојки“ повеќе уживаат во песокот и водата од мене, што ќе рече, сакаат да трчаат нелегално по работ на морето и да уживаат во Кинг ѕвездата како и јас, кој сум Лав и кој со знак владее со мене.

Какви прекрасни филмски зајдисонца можев да уживам секој ден!, носејќи парео и вкусувајќи вкусно јаболко. Замислувам дека тоа се работите што некој ги преживува во точниот момент на неговата смрт, кога, како што велат, ги гледаш сите сцени од твојот живот како минуваат во брзо движење.

Ова лето навистина уживав, додека во август не го прекинав мојот рајски и отмеен рекреативен живот поради смртта на суштеството што најмногу го сакам, моето маче Манчис. Дека Бог одлучил после 12 години, повторно ќе се врати на рајот. Тој го осуди со пневмонија, неконтролирана анемија и леукемија на мачки. И јас да се грижам за него дење и ноќе повеќе од 15 дена додека не види дека паѓа. Страшна и тешка одлука што Бог ме принуди да ја донесам, морајќи да му го одземам животот на суштеството кое најмногу би му дало. И иако знам дека го направив тоа за него, за да му ги скратам болката и страдањето, никогаш нема да го изземам Бог или мојата совест од тоа да бидат џелати на неговата смрт.

По 15 дена замина и моето куче Баси, кое исто така го обожавав, поради малигнен тумор во стомакот кој ја влечеше 2 месеци од нејзините долги 14 години живот, се чинеше дека архангелот се согласил на смртта и моирите на судбината да завршат со убивање на мојот дух. Два сабја што се собраа деновиве со смртта на мојот папагал Хиларита, мојата волшебна и сина сакана 6-годишна ќерка, нејзиниот последен удар.

Еден ден денес, бидејќи сум рекреативен, не ме спречи да присуствувам на получасовна телефонска консултација и да запишам уште 3 за оваа недела. И тоа е дека мојата критикувана канцеларија не знае за часови на досада, ниту за распореди, ниту за веселби, во секој час и во секој момент, телефонските ѕвонења на амбицијата да се роди душа.


 

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

Претплатете се на нашиот билтен

Добивајте ажурирања и прочитајте ги новите поглавја од Дневникот на Санти Молезун

Повеќе за истражување

Галиција гори
Дневник на војникот

Вчера дојдоа да ме снимаат од телевизиската програма Теле 5: „Еве има домат“, се емитува денес или утре во етерот. Одлично си поминав

Дневник на војникот
Дневник на војникот

Предговор

„Не знам до кој степен е добро или лошо пишувањето на она што некој го чувствува, мисли или живее внатрешно, но знам дека достигнувањето

Пишувам од кревет
Дневник на војникот

6 за декември

Денес, 6 декември е празник, еден од оние денови во кои се останува дома за да ужива во нивниот интервал