Санти Молезун 2022 година

Санти МолезУн

Галиција гори

споделете ја оваа објава

Вчера дојдоа да ме снимаат од телевизиската програма Теле 5: „Еве има домат“, се емитува денес или утре во етерот. Прекрасно си поминав, многу се смеев со „Микел“ познатиот каталонски репортер со коза и неговата атрактивна камера Хесус, колку беа добри и двајцата!Беа скапоцени.

Кажав многу тајни што ги знам за „Арамис Фустер“ и другите јавни луѓе, секоја ја ставив на свое место, толку едноставно и јасно, зошто го направив тоа? Зошто некој како мене влегува во неволја? Салсео телевизиско шоу?Па, многу едноставно, да го ставам секој на свое место и затоа што целосно ми е преку глава од некои луѓе и нивните лаги. Посебно кога овие луѓе ме вовлекуваат во нивниот глупав посран живот и кога ме напаѓаат од завист или за други „потреби“ што нема да ви ги кажам уште...

Сè уште не сум го кажал најдоброто, имам многу да зборувам, но јас сум за тоа, влегувам во војна на ега и после ова сигурно ќе тргнат по мене, сигурно ќе ме зеленат како одговор , Не се сомневам, но не ме загрижува ништо што велат за мене, ме знаат клиентите, моите пријатели, семејството и партнерот исто така, знаат како сум подобар од кој било. Нема ништо што сум направил во животот и сум направил сè, добро и лошо!, за што се каам, па дајте им влакна на реката.

Животот не се само добрите дела што ги правиме, лошите се исто така суштински дел од човечкото битие и неговата еволуција. Во овој случај, работите што ги изјавувам и кажувам се резултат на истрагата што ја спроведов врз оваа телевизиска жена, откако таа влезе на моја територија, навредувајќи ме. Не ми треба за нејзината слава да се зборува, фала богу имам своја личност и уметност, но во овој случај не го правам тоа за себе, туку за неа, ја ставам на нејзино место и ја спуштам нејзината лажна. обожението со ве охрабрувам да разберете дека Шпанија не е глупава и дека луѓето заслужуваат почит, дека мојата професија е подеднакво почитувана како онаа на столар или адвокат и дека поради вас и другите луѓе сите сме означени како измамници лажговци и лудаци Поради неа, во многу ТВ програми гатачите се сметаат за гикови и знам конкретни случаи на мои клиенти кои доживеале огромен економски пад, кои биле целосно измамени и измамени од оваа госпоѓа. Значи, дојде време да се зборува и да се стави на свое место.

Вчера ми се случија други работи, отидов кај мојот психолог во 11:30 сабајле, разговаравме за мојот живот и како сакам да се соочам со него. Се чувствувам поохрабрено, а разговорот со „Роза Серкеиро“ ми помага да се фокусирам и да ги гледам работите од друга перспектива.

Галиција гори, некои кучкини шират пожари низ сите тешко пристапни села, сите се испровоцирани, а мојата земја гори. Ме убива од тага да гледам како горат шумите и да ги замислувам страдањата за дрвјата и животните што живееле во неа. Многу сум загрижен за оваа приказна, го молам Бог да направи нешто наскоро, и да ги фатат овие копилиња, пред да продолжат да ја убиваат мојата земја.

Знаеш ли колку време е потребно за да расте дрвото?И колку време е потребно за да се ребалансира екосистемот?Па, јас ти велам: НИКОГАШ, и не само тоа, мртвите животни никогаш повеќе нема да живеат, а некои се заштитени видови!Нема да има можност за закрепнување. Тоа е лудо!Огромна штета.
Овие убијци треба да бидат затворени на парче изгорена земја, без храна, за да видат како ќе преживеат без што да им дадат, опкружени со тотално црна земја.

Сигурен сум дека тоа е целосно организирана активна група, со некои многу големи економски интереси зад целиот овој холокауст. Ова не се 2 изолирани изроди, тие се совршено организирана група чиј план е да ја уништи Гализа.

Не знам како да помогнам, а се чувствувам фатално и немоќно пред таквото прекршување на нешто толку чисто како галициските шуми. Имам астма и затоа не можам да помогнам да ги изгаснам, ниту да бидам блиску до чадот, завчера една пријателка плачеше затоа што куќата на нејзината сестра засекогаш ќе изгореше, на два метри од нејзината кујна, дрвја и се чувствував ужасно, им ја понудив мојата помош, да ги однесам со кола и да помогнам да се спасат работите од куќата, но тие не сакаа, колку и да инсистирав, се чувствував немоќна. Кога слегов по патот, дрвјата од страните на мојот автомобил изгореа со пламен од 4 метри, беше страшно, ми ја уби душата. Цел ден ме немаше целосно и ги гледав вестите на Галициската телевизија.

Се надеваме дека правдата е донесена, легално или незаконски, но таа е завршена. Има луѓе кои не заслужуваат ништо.

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

Претплатете се на нашиот билтен

Добивајте ажурирања и прочитајте ги новите поглавја од Дневникот на Санти Молезун

Повеќе за истражување

Дневник на војникот
Дневник на војникот

Предговор

„Не знам до кој степен е добро или лошо пишувањето на она што некој го чувствува, мисли или живее внатрешно, но знам дека достигнувањето

Пишувам од кревет
Дневник на војникот

6 за декември

Денес, 6 декември е празник, еден од оние денови во кои се останува дома за да ужива во нивниот интервал

Универзитетот
Дневник на војникот

7 за декември

Денес беше добар ден на работа, искрено сум исцрпен, испраќањето писма до различни луѓе со различни проблеми и грижи е задача